Turizm Bakanlığı’nın İnternet ortamında Türkçe lehçeleri için yapmış olduğu bir çeviri hizmeti bulunmaktadır. Bu web uygulaması ile Türkçe yazdıgınız bir yazıyı diğer Türkçe Lehçelerini çevirisini yapabilirsiniz. Yazılım programlama ve çeviri olarak ne kadar sağlıklı tam bilmiyorum. Turzim Bakanlığı’nın yapmış olduğu bu proje ciddi bir çeviri eksikliğinide gidermiş oldu.

Turizm Bakanlığı web sitesi kultur.gov.tr ‘de bir çok hizmetin yanı sıra diğer Türkçe lehçeleri için de böyle bir hizmet vermesi diğer Türk ülkelerinde ki kardeşlerimiz ile kaynaşmamız açısından bizlere yardımcı olacaktır.

Hizmetten yararlanabilmek

Bu hizmet tamamen ücretsiz oldugu gibi hemde çokta hızlıdır. İlgili konuya gitmek için http://www.kultur.gov.tr/tr/gaspirali/default.asp bu linki takip edebilirsiniz.

For English : http://www.kultur.gov.tr/tr/gaspirali/default.asp?strDil=English

 Çeviri yapabileceginiz Türkçe lehçeleri aşagıda ki gibidir.

Altayca 
Azerice (Genel) 
Azerice (Özel) 
Başkurtça 
Çuvaşça 
Gagavuzca 
Hakasça 
Karaçayca 
Karakalpakça 
Kazakça 
Kazan Tatarcası 
Kırgızca 
Kırım Tatarcası 
Kumukça 
Malkarca 
Nogayca 
Özbekçe 
Tuvaca 
Türkmence (Genel) 
Türkmence (Özel) 
Yakutça 
Yeni Uygurca 

Yazılım hakkında detaylar

DAMLA YAZILIM A.Ş.

Danışman:
Doç.Dr. Mehmet KARA

Programcı:
Murat KAYA

Yardımcı programlar

Kendi word programınıza yama olarak kuracagınız birazdan paylaşacağımız dosya sayesinde direk MS Word programı içerisinde çeviri yapabileceksiniz. Bu sayede hızdan ve zamandan da tasarruf edebilirsiniz.

 Türkçe Lehçeleri
 Bilgisayarınıza indirmek için tıklayın.
Kültür Bakanlığı Hizmetlerinden Birisidir.

TEILEN
Tahir

2006 yılında bu yana tatilcilere gerekli bilgileri aktarmak için açmış olduğumuz Tatilde.org ‘de yazarlık yapıyorum. Türkiye’nin en çok okunan “Gezi Rehberi” olmaktan dolayıda mutluyuz. Daha çok sizlere yararlı içerik ekleme gayretimiz devam ediyor.

CEVAP VER