Marmaris

Tatilde.Org >> Marmaris yöresinin tanıtımına hoş geldiniz

Öncelikle Marmaris’ten herkese merhabalar.Marmaris Muğla’ya bağlı tatlı bir tatil ilçesidir. Akdeniz sınırları içerisinde ki iki büyük liman kentinden birisidir. Denizle bütünleşen çam ormanlarına sahip muhteşem koylarıyla, dört tarafını çevreleyen milli parkıyla, mavi bayrakla donatılmış plajları ve berrak deniziyle Marmaris bugüne kadar Akdeniz ve Türkiye turizminin önemli merkezlerinden birisi olmuştur. Bulunduğu yer sayesinde çevresinde ki bir çok yere ulaşımı çok kolaydır. Bu büyümesinde ki en büyük etken olmuştur.  Marmaris’te bulunan tatil köyleriniburadan inceleyebilirsiniz.

Marmaris Otellerinden Bazıları

Aqua Hotel
Marmaris
Mirage World
Hotel
Green Nature
Resort & Spa
Mersoy Bella Vista
Suite Hotel

Marmaris Son Dakika Haberleri

Marmaris Antik Kentler

Marmaris sınırları içerisinde onlarca antik kent bulunur. Bu kentler sırasıyla şu şekildedir. Physkos (Beldibi, Asartepe), Amos (Hisarönü, Turunç), Bybassos (Hisarönü), Kastabos (Hisarönü), Syrna (Bayır köyü), Larymna (Bozburun), Thyssanos (Söğüt), Phoenix (Taşlıca), Loryma (Bozukkale) Kasara (Serçe limanı), Kedrai (Sedir adası), Euthena ve Amnistos (Karacasöğüt)

Marmaris Hava Durumu

Marmaris’ten Bir Görünüm

Daha Fazla Fotoğraf için Burayı Tıklayınız.

Marmaris İsminin Kökeni

Marmaris ismi ise Heredot’un kaynaklarında Marmarisos, ünlü türk denizci Piri Reis’in Kıtab-ı Bahriye’sinde Mermeris olarak geçer. Bu ismin Bozburun’daki mermer ocaklarından geldiği tahmin edilmektedir.

Pek çok efsaneye beşiklik eden kentin adıyla ilgili bir başka söylence Seyyah Evliya Çelebi’nin ünlü Seyehatnamesi’nde yer alır. 1522’de Rodos seferi sırasında eski kaleyi küçük bulan Kanuni Sultan Süleyman mimarına dönüşte kalenin büyütülmesini emretmiştir. Ancak seferden dönen padişah yapılan kaleyi de küçük bulmuş; mimarına “Ya mimar bu kale azdır” demiş ve etrafındakilere “mimarı as” emrini vermiştir. Bu emir daha sonra kale sakinleri tarafından söylene söylene mimaras’tan Marmaris ismi türemiştir. Marmaris’e Osmanlılar döneminde Mimaras adı verilmiş, daha sonra Mermeris adıyla anılmış ve nihayet Marmaris adını almış.

Marmaris Haritası

marmaris.jpg

Yardımcı Linkler

Marmaris Belediyesi
Marmaris Otelleri
Marmaris Kaymakamlığı
Marmaris Detaylı Tanıtımı

Aydın Video

Bazı Sitelerde ki Marmaris Aramaları

Google Arama
Haber Türk
Haber Tatil

Ege Bölgesi Son Haberler

Marmaris İçeriği ile ilgili kategorilerimiz

 • Gezilecek Yerler
 • Haritalar
 • İklim Şartları
 • Mutfak
 • Nasıl Gidilir
 • Oteller
 • Tarihçeler

  Derleme Hakkında ve Kaynakçalar

  Tatilde.org derleme yazısı Google, Wikipedia, Google Maps, Yahoo ve Kültür Bakanlığından yararlanarak derleme ve geliştirme yapılmıştır. Sitemizden daha fazla Marmaris bilgileri araştırmak isterseniz marmaris araması linkine tıklayabilirsiniz. Marmaris Fotoğrafları sitemize özgü olup fotoğrafların başka sitelerde kullanımı için kullanım kurallarını okumanız gerekir.

  Derleme Tatilde.org ‘a aittir.