15 haziran 2009 tarihinde yapmış olduğum Akçakoca‘da ki izlenimlerimi sizlere aktarayım istedim.  Öğlen civarı Akçakoca’da idik, güneş sıcak ve insanlar eğlenmek istiyorlardı. Şehir tatil beldesi olduğu her yerinde belli olan ilçede fındık üreticilerin otellerinden başka otel görmeniz zordur.

Dış yatırıma kapalı olan Akçakoca genelde kendi içerisinde uğraşlar veriyor. O civarda 2. bir Akçakoca olmamasından dolayıda rahatlar. İlçe ekonomisi fındığa bağlı olmasından dolayıda Turizm alanında ilerlemeler çok önemli değil.

akcakoca-otel

Karadeniz şehri olan Akçakoca doğa örtüsünde bunu yogun olarakta gösteriyor. Bu dogal harikanın yanında bir de kumsal ve tuzu az bir sahil olunca tatil için lezzetli bir havaya giriyor. Akçakoca civar bölgelerde rakibi olmamasından dolayı çok rahat. Fakat “Karadeniz – Safranbolu – Akçakoca” üçlüsünün iyi pazarlanması sonucunda Akçakoca Türk turizminde çok önemli bir konuma gelebilir. Fakat sıkıntı şundan doguyor. Yatırım yapılsa da yatırım yapılabilecek alan kısıtlılığı var.

Akçakoca’da Konaklama : Akçakoca konaklama bakımından alternatifi geniş bir yerdir. Eğer Akçakoca’da konaklamaya karar verdiyseniz Akçakoca otelleri kısımından bir otel beğenebilirsiniz.

Yani Akçakoca’da örnegin 30 civarında otel var en fazla açılacak otel sayısı 100 olur. Bulunduğu alan bakımından dağlar ve fındık ağaçları gelişimi engeller konumda. Zaten bulunan 30 otelde de yetişmiş turizmci yok gibi birşey. Henüz gülmeyi öğrenmeye çalışıyorlar. Sanırım zamanında fındık ağaçlarından yaptıkları vurgun sayesinde turizmi ve turizmciliği unutmuşlar.

agaclarvesahil

Akçakoca bu noktalar gerçekten çok göze batıyor. Aynı zamanda Akçakoca otelleri gelişmeyi tamamen belediye ve kaymakamlığa bırakmış durumdalar. 30 otel olmasından dolayı hepsi durumlarından çok memnunlar. Reklam vermek veya çevreyi güzelleştirmek oteller için gereksiz para kaybından başka bir şey değil. Zaten hiç birşey yapmasalar bile ortalama ziyaretçi rakamları %3 civarında birşey.

Görüştüğüm otellere otel doluluk oranlarını sordugumda aldığım cevap %40 civarındaydı. Yani 30 otel bile aslında tamamen dolmuyor. Kısaca Akçakoca’nın gerçekten ciddi bir çalışma içerisine girmesi gerekir. Turizm alanlarını belirlemeli ve otelleri ile toplantılar yapıp Türk turizmine nasıl katkılarda bulunuruz die konuşmaları gerekir.

akcakoca-sahili

Akçakoca Karadeniz’in Bodrum’u olarakta tanımlanıyor. Civar yerlerde Akçakoca yükselen bir değer olmaya devam ediyor. Halkıda turizm şehri olduğunun idraki içerisinde yani yolda giderken her hangi mayolu birine dönüp kimse bakmıyor. Tatil yapmak isteyenler rahatlıkla tatillerini gerçekleştirebilirler.

Akçakoca’da tatile gitmeyi düşünüyorsanız size 2 otel tavsiye edebilirim.

Akçakoca Otel : Akçakoca’nın bilindik popüler otellerinden, çok fazla pahalı olmayan otelde güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Diapolis Hotel : Akçakoca’nın en iyi otellerinden, benimde yapı olarak begendiğim bir oteldir. Otelin kendi özel havuzu, mutfağı ve aktiviteleri bulunuyor. Akçakoca’da güzel bir tatil geçirmek istiyorsanız bu otele mutlaka bir göz atın.

Diapolis İletişim Bilgileri : Diapolis Hotel İstanbul Satış Ofisi adresi : Ata 3/3 Plaza No:23 Ataşehir /İSTANBUL / Türkiye  – Telefon : (90) (216) 456 41 95 – FAX : (90) (216) 456 41 94

Tahir Dinç
2006 yılında bu yana tatilcilere gerekli bilgileri aktarmak için açmış olduğumuz Tatilpanosu.net 'de yazarlık yapıyorum. Türkiye'nin en çok okunan "Gezi Rehberi" olmaktan dolayıda mutluyuz. Sizlere faydalı tatil içerikleri eklemek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz