Hala tatil planınızı yapmadıysanız bu yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Çünkü bu yazımızda değineceğimiz yerlerden bahsederken bir bakıma sizleri farklı deneyimlerin peşine takmayı amaçlıyoruz. Alışılmışın dışına çıkıp, yeryüzünde bir cennet olan ülkemizin pek bilinmemesine rağmen oldukça keyif alabileceğiniz Karadeniz’in bana göre en güzel şehri olan Bartın’ın bilinmeyenlerinden bahsedeceğiz.

1- Amasra

Batı Karadeniz’in prensesi olan Amasra, yaz kış birçok turistin ziyaretçi akınına uğruyor. Bunun başlıca sebebi ise hala doğal güzelliklerini koruyabilmiş; hatta bunun üzerine daha da katkıda bulunmuş bir yer olmasıdır. Küçük bir ilçe olsa da; ziyaretçilerine oldukça tatmin edici bir tatil deneyimi yaşatmayı başarıyor. Sükunet ve doğanın gözle görülebilir nadir yerlerinden biri olan Amasra’da oldukça uygun fiyata konaklayabilirsiniz. Çekiciler Çarşısı, sadece o ilçeye özgü olan mutfak kültürü, eşsiz manzara eşliğinde tadına bakabileceğiniz taze deniz mahsulleri, görülmeye değer Cenova Şatosu, Amasra Büyük Liman Plajı, Amasra Müzesi ile göz dolduran Amasra, tatilde huzur arayanlar için bire bir.

1- Amasra

2- İnkumu

Yine Bartın’dan devam edecek olursak; bahsedeceğimiz bir diğer tatil beldesi, şüphesiz ki İnkumu. Belki daha önceden İnkumu Plajı’nı duymuş olabilirsiniz; esasında İnkumu, başlı başına gezip, vakit geçirilebilecek bir yer. Mavinin neredeyse her tonuna rastlayabileceğiniz denizinde dalga yok denecek kadar az olur. Konaklama açısından da oldukça makul seçenekler sunan İnkumu’nda yeşillikler içinde ve deniz manzaralı bungalov evlerde kalabilirsiniz.

2- inkumu

3- Güzelcehisar Lav Sütunları

Bartın’a sadece 17 km uzaklıkta yer alan Güzelcehisar Lav Sütunları, 80 yıllık tarihi ile kökeni çok eskilere dayanan bir kültüre sahip. Mutlaka görmeniz gereken lav sütunlarının çok eski bir yanardağın lav akıntıları olduğu biliniyor. Dünyanın en eski üç yanardağı kalıntısından birinin burada bulunması, bu bölgeyi olduğundan daha da özel kılıyor.

3- Güzelcehisar

4- Küre Dağları Milli Parkı

Belki de Bartın’ın olmazsa olmazlarından olan Küre Dağları Milli Parkı, yeşillikler içerisinde huzurlu vakitler geçirebileceğiniz yegâne yerlerden biri. Yeşilin 50 tonunu görebileceğiniz bu parkta birbirinden güzel şelaleler, mağaralar, kanyonlar, dinlenme ve mesire alanları bulunuyor. Kastamonu ve Bartın arasında boyuna uzanan bu doğal güzellik, ziyaretçilerine kamp, piknik, yürüyüş, foto safari, bisiklet, trekking gibi birçok seçenek sunuyor.

4- Küredağları Milli Parkı

5- Ulukaya Şelalesi

Bartın’ın Ulus ilçesinde yer alan Ulukaya Şelalesi’nde hala keşfedilmeyi bekleyen birçok tabii güzellik var. Mitolojik bir hikayeye bakılacak olunursa; bu şelalenin suyundan içen kişinin aşk acısından arındığında inanılıyor. Eğer Bartın tatili yapıyorsanız Ulukaya Şelalesi’ni mutlaka gezeceğiniz yerler listesine eklemelisiniz.

ulukaya şelalesi

Tahir Dinç
2006 yılında bu yana tatilcilere gerekli bilgileri aktarmak için açmış olduğumuz Tatilpanosu.net 'de yazarlık yapıyorum. Türkiye'nin en çok okunan "Gezi Rehberi" olmaktan dolayıda mutluyuz. Sizlere faydalı tatil içerikleri eklemek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz