Gezginlere özel yapılan ulusal çalışmalar hakkında sitemizde sık sık bilgilendirme makaleleri yazıyoruz. Genellikle bu zamana kadar turizm acentaların yapmış olduğu aktivitelerden bahsederken Turkcell’inde bir çalışması olduğunu ve bunu incelemeye karar verdim. İstanbul’da iken bilboardlarda gördüğüm reklam afişleriyle olayın ne olduğunu merak etmeye başlamıştım. TV reklamları ile siteye girme gereksinimim arttı ve sonunda siteye giriş yaptım. Olay tamamen basitti “gezginlere iz bıraktırma” çalışmasıydı ve eksileri artıları mevcuttu.

Gezenzi bir Turkcell iştirakıdır.

Gezenzi İle Neler Yapılır

Tam olarak gezenzi bir web merkezli çalışmadır. Turkcell’in interaktif uygulamaları içerisinde yer alan çalışması ile cep telefonunuz sayesinde kendi düşüncelerinizi gezenzi.com takipcileri ile paylaşıyorsunuz. Mesajınız tahminen bir dakika sitede görüküyor ardından kayboluyor. Olayın uzun tanımı tamamen bu kadar. Proje olarak üzerinde pek şekillendirilmeyen ve tamamen SMS / MMS mantığı üzerine kurulu bir yapıya sahip. Maalesef bu tarz gelişimi zayıf olan sitelerin kampanya sonrasında unutulduğu gerçeğide Gezenzi içinde geçerli olacak gibi duruyor.

Eğlencelik yanının bir kaç mesajdan sonra tükendiği ve yakında ücretli olmasınıda düşündüğümüz zaman geleceğe umutla baktıran bir uygulama gibi gözükmüyor. Elbette İnternet sitelerini bir kaç gruba ayırabiliri bazıları eğlence amaçlı iken bazıları bilgi amaçlıdır. Eğlence açısından gezginlerin bile Gezenzi’de pek fazla vakit harçayacağını sanmıyorum.

Olay Kurgusu Geliştirilmeli

Gezenzi saf haliyle tamamen yok olmaya muhtaç bir oluşum. Bu oluşumu geliştirmek için herkesin birer üyelik profili oluşmalı ve bu profilde son olarak nerelerde olduğu belirtilmelidir. Elbette bu sadece şehirden ibaret olmalı ve izni olanların sadece Gezenzi’de nerede olduğu yazılmalıdır. Arkadaş veya takipci listesi oluşturulmalı ve bu gezenziler şehir değiştirdiği zaman takipcilerine bilgi ulaşmalıdır.

Sitenin sayfalarının neredeyse yarısı hazırlık aşamasındadır. Neden hazırlık aşamasındaki sayfalarla beraber alelacele siteyi açtıklarıda merak konusu.

Gezenzi bilgileri Facebook, Twitter gibi uygulamalar içerisinde kolayca entegre olarak Gezenzi üyesi olanların son mesajlarıda otomatik buralarda yazılmalıdır. Aynı şekilde gezenzi’nin gezdiği yerler hakkında notlarını paylaştığı bir gezgin defteride oluşturularak gezi yazılarının paylaşmasıda sağlanabilir. Gelişmeye açık bir sistem olan Gezenzi şu an sadece umut veren bir sistem olarak duruyor. Meşakatli bir yolculuk gezenzi takımını beklediği kesin.

Gezeni İle Tanışın

Sitemizin takipcisi gezgin arkadaşların bir kısmının hoşuna gideceği bu aktiveteyle tanışma vaktiniz gelmiş olabilir. Sizde birer gezenzi olarak aklınızdakileri sitedeki insanlarla paylaşabilirsiniz. Hemde 1 ekime kadar ücretsiz bir şekilde. Bunu yapmak için ilk etapta siteye üye olmalısınız.

Gezenzi mesajlarınızı 6060 ‘a SMS veya MMS olarak gönderebilirsiniz.

Gezenzi İletişim Bilgileri

Maalesef herhangi bir iletişim bilgilerine ulaşılamamıştır.

2006 yılında bu yana tatilcilere gerekli bilgileri aktarmak için açmış olduğumuz Tatilpanosu.net 'de yazarlık yapıyorum. Türkiye'nin en çok okunan "Gezi Rehberi" olmaktan dolayıda mutluyuz. Daha çok sizlere yararlı içerik ekleme gayretimiz devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here